Купи!

Телешки колаген тип 1

(1 Преглед на корисник)

1 040ден

Хидролизираниот колаген тип 1 се одликува со својата ниска молекуларна маса, која е предуслов за оптимална апсорпција, која доведува до позитивно влијание врз голем број на метаболни патишта.

SKU: 1004 Категорија

Опис

Употреба: 5 g (3 мер.л.) наутро на гладно и 5 g навечер, растворено во чаша вода.

Аминокиселини Во 100 g колаген Во препорачаната дневна доза
Аланин 9700 mg 970 mg
Аргинин 8230 mg 823 mg
Аспарагинска киселина 6110 mg 611 mg
Глутаминска киселина 10070 mg 1007 mg
Глицин 23900 mg 2390 mg
Хистидин 650 mg 65 mg
Хидроксипролин 11170 mg 1117 mg
Изолеуцин 1430 mg 143 mg
Леуцин 2910 mg 291 mg
Метионин 640 mg 64 mg
Фенилаланин 1960 mg 196 mg
Пролин 13510 mg 1351 mg
Серин 3020 mg 302 mg
Треонин 1580 mg 158 mg
Лизин 3880 mg 388 mg
Хидроксилизин 1050 mg 105 mg
Тирозин 720 mg 72 mg
Валин 2260 mg 226 mg
Орнитин 140 mg 14 mg
Таурин <50 mg <5 mg
Опис на производот: Колаген тип 1, како и секоја структурна единица на сврзното ткиво, има клучно значење за низа органи и системи во човечкиот организам. Хидролизираниот колаген тип 1 се одликува со својата ниска молекуларна маса, која е предуслов за оптимална апсорпција, која доведува до позитивно влијание врз голем број на метаболни патишта. Единствената способност на телото да произведува колаген се намалува после 25 годишна возраст. Недостигот на колаген тип 1 се одразува на способноста на телото да го произведува сврзното ткиво – компонента на кожата, косата, ноктите и гастроинтестиналната мукоза. Дополнителната употреба на колаген тип 1 придонесува кон благосостојба и одржување на здравата кожа, коса, нокти и мукоза. Хидролизираниот колаген тип 1 е истиот, кој што природно се наоѓа во кожата, косата и ноктите. Колагенот тип 1 на LifeStore е телешки, добиен од животни кои слободно пасат.

Намена:

  • Против стареење. Хидролизираниот телешки колаген тип 1 придонесува за нормалната еластичност и јакост на кожата. За тоа се одговорни аминокиселините глицин, пролин, аланин и хидроксипролин, кои што преовладуваат во овој тип на колаген и се докажано одговорни за одржување на младата мека и мазна кожа.
  • Учествува во подобрување на густината на косата и помага во намалување на косопадот.
  • Хидролизираниот телешки колаген тип 1 придонесува за нормална функција и здрав изглед на ноктите.
  • Помага во одржување на нормалната телесна тежина. Колагеновите пептиди, доколку се консумираат за појадок заситуваат дури до 40% повеќе за разлика од останатите (од сурутка или соив протеин). Освен тоа, доведуваат до 20% намалување на приемот на харана за оброк.
  • Колагенот тип 1 учествува во одржување на добрата состојба на слузницата и гастроинтестиналниот тракт.
  • Аминокиселините во составот на колагенот, поточно глутаминската киселина е одговорна и за нормалната мозочна функција, што води и до подобрување на сонот, паметот и концентрацијата.

Да не се надминува препорачаниот дневен внес!

Услови на чување: Да се чува при температура до 25 оС, на ладно и суво место во оригиналното пакување, добро затворено во истото и по негово отварање. Да се чува надвор од дофат на деца!

Препаратот претставува додаток во исхраната и не може да се користи како замена за разновидна исхрана.

Колагенот е добиен од животни кои пасат. Суровините, кои што се искористени за производство на истиот, се собираат од фарми, во кои се запазени сите стандарди за благосостојбата на животните.

 

Препорачана продажна цена е 1153 денари со вклучен ДДВ.

Дополнителни информации

Упатство за употреба:

5 g (3 мер.л.) наутро на гладно и 5 g навечер, растворено во чаша вода.

Нето количина:

150 g

1 преглед за Телешки колаген тип 1

  1. Lela

    Odlicen proizvod

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *