Купи!

Телешки колаген тип 2

1 080ден

Хидролизираниот колаген тип 2 се одликува со својата ниска молекуларна маса, која е предуслов за оптимална апсорпција, која доведува до позитивно влијание врз голем број на метаболни патишта.

SKU: 1005 Категорија

Опис

Употреба: 5 g (3 мер.л.) наутро на гладно и 5 g навечер, растворено во чаша вода.

Аминокиселини Во 100 g колаген Во препорачаната дневна доза
Аланин 8800 mg 880 mg
Аргинин 6600 mg 660 mg
Аспарагинска киселина 5700 mg 570 mg
Глутаминска киселина 10000 mg 1000 mg
Глицин 22500 mg 2250 mg
Хистидин 900 mg 90 mg
Хидроксипролин 11900 mg 1190 mg
Изолеуцин 1600 mg 160 mg
Леуцин 2700 mg 270 mg
Метионин 800 mg 80 mg
Фенилаланин 2000 mg 200 mg
Пролин 12900 mg 1290 mg
Серин 3300 mg 330 mg
Треонин 1900 mg 190 mg
Лизин 3600 mg 360 mg
Хидроксилизин 1600 mg 160 mg
Тирозин 700 mg 70 mg
Валин 2500 mg 250 mg

 

Опис на производот: Колаген тип 2, како и секоја структурна единица на сврзното ткиво, има клучно значење за низа органи и системи во човечкиот организам. Хидролизираниот колаген тип 2 се одликува со својата ниска молекуларна маса, која е предуслов за оптимална апсорпција, која доведува до позитивно влијание врз голем број на метаболни патишта. Единствената способност на телото да произведува колаген се намалува после 25 годишна возраст. Недостигот на колаген тип 2 се одразува на способноста на телото да го произведува сврзното ткиво – компонента на коските, тетивите, ‘рскавиците и гастроинтестиналната мукоза. Дополнителната употреба на колаген тип 2 придонесува кон благосостојба и одржување на коските и мукозата на гастроинтестиналниот тракт. Хидролизираниот колаген тип 2 е истиот, кој што природно се наоѓа во коските. Го потпомага растењето на клетките, кои што ја произведуваат синовијалната течност – лубриканс за коските. Колагенот тип 2 на LifeStore е телешки, добиен од животни кои слободно пасат.

Намена:

  • Хидролизираниот колаген тип 2 е основна структурна единица на елементите кои ги градат коските и зглобовите. Колагенот придонесува за нормалниот состав и функционалност на зглобовите.
  • Одговорен е за благосостојбата и составот на мукозата и гастроинтестиналниот тракт.
  • Помага во одржување на нормалната телесна тежина. Колагеновите пептиди, доколку се консумираат за појадок заситуваат дури до 40% повеќе за разлика од останатите (од сурутка или соив протеин). Освен тоа, доведуваат до 20% намалување на приемот на харана за оброк.
  • Аминокиселините во составот на колагенот, поточно глутаминската киселина е одговорна и за нормалната мозочна функција, што води и до подобрување на сонот, паметот и концентрацијата.

Да не се надминува препорачаниот дневен внес!

Услови на чување: Да се чува при температура до 25 оС, на ладно и суво место во оригиналното пакување, добро затворено во истото и по негово отварање. Да се чува надвор од дофат на деца!

Препаратот претставува додаток во исхраната и не може да се користи како замена за разновидна исхрана.

Колагенот е добиен од животни кои пасат. Суровините, кои што се искористени за производство на истиот, се собираат од фарми, во кои се запазени сите стандарди за благосостојбата на животните.

 

Препорачана продажна цена е 1187 денари со вклучен ДДВ.

Дополнителни информации

Упатство за употреба:

5 g (3 мер.л.) наутро на гладно и 5 g навечер, растворено во чаша вода.

Нето количина:

150 g

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Телешки колаген тип 2”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *